Ostatní

Klady a zápory práce z domova

V souvislosti s prací z domova je třeba rozlišovat dva pojmy. „Home office“ a „Homeworking“. První z nich je jedním z pracovních benefitů nabízených některými zaměstnavateli. Ti umožňují svým zaměstnancům několik dnů v roce, kterých může zaměstnanec využít a vzít si práci domů. Oproti tomu „homeworking“ znamená trvalý výkon práce doma na PC nebo přes internet.

Nabídky práce z domova

V zahraničí a zejména ve Skandinávii má tato forma zaměstnání již dlouhou tradici. U nás zatím není práce z domova na PC nabízena příliš často a navíc je omezena jen na několik zaměstnání, u kterých lze práce z domova na PC nebo přes internet vykonávat. Nejčastěji to využívají pracovníci v oboru grafického designu, tvorby webových stránek, IT, žurnalistiky, copywritingu, překladatelství, pojišťovnictví, účetnictví a dalších činnostech prováděných na PC v kanceláři. Práce z domova je ideální pro spisovatele a jiné umělecké profese.

Klady a zápory

Na práci z domova je lákavé zejména to, že si můžete sami rozvrhnout svůj čas, nemusíte podstupovat stres v ranní dopravě a můžete věnovat více času své rodině. Pro zaměstnavatele je výhodou úspora místa a energie. Nevýhodou pro zaměstnance je sociální izolace. Práce z domu není také vhodná pro lidi, kterým chybí pevná vůle a schopnost dodržet stanovený režim. Doma zpravidla na člověka číhají nejrůznější rozptýlení.

Pozor na podvodné nabídky

Rozhodně se vyhněte pochybným nabídkám na práce z domova, jako je například plnění kuličkových per nebo plnění obálek. Mohlo by se zdát, že se jedná o příjemný přivýdělek pro důchodce nebo studenty. Háček je v tom, že některé firmy požadují zaplacení určité částky předem s odůvodněním, že si chtějí ověřit váš skutečný zájem, nebo že zálohu potřebují na nákup materiálu. Po zaplacení můžete obdržet další propagační materiál nebo také vůbec nic a firma přestane komunikovat.

Jak nenaletět podvodníkům?

  • nikdy neplaťte nic předem
  • zpozorněte při nabídce nadstandardní odměny za obyčejnou práci
  • vyhněte se firmě, která neuvádí kontaktní osobu, název a sídlo firmy ani IČ.