Ostatní

Nebaví vás práce pro zaměstnavatele? Založte si živnost

Chodíte do zaměstnání s nechutí, nebaví vás Praca pro někoho jiného? Pak není nic jednoduššího, než se poohlédnout na pracovním portálu hitpraca.pl po nových volných pracovních místech nebo si založit živnost.

Jaké máte možnosti živnosti?

Nejprve si ujasněte, jaké máte vzdělání, dovednosti a znalosti a pak popřemýšlejte nad tím, co by mohlo být vaše nová Praca Łódź. Živnost může být ohlašovací nebo koncesovaná. Pro každou je potřeba splnit nějaké zákonem dané podmínky.

Ohlašovací živnost

Její provozování je podmíněno odbornou způsobilostí. Tu stanovuje živnostenský zákon. Pokud splníte všechny potřebné podmínky, živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku a to do pěti dnů od doručení žádosti.

Tento druh živnosti se ještě dělí na řemeslnou, vázanou a volnou.

  • Řemeslná živnost

Podmínkou pro její založení je maturita nebo výuční list v konkrétním oboru, tedy odborná způsobilost. Mezi tyto druhy patří různé řemeslnické aktivity.

  • Vázaná živnost

V tomto případě je potřeba prokázat odbornou způsobilost. Mezi povolání s vázanou živností patří maséři, účetní, provozovatelé autoškoly nebo třeba účetní poradci.

  • Volná živnost

Patří mezi nejvíce rozšířené druhy živnostencké činnosti. Nabízí totiž velké množství různých oborů. Může se jednat o velkoobchod a maloobchod, ubytovací služby, reklamní činnost, zprostředkování obchodů a služeb a další.

Koncesovaná živnost

Je udělovaná na základě správního rozhodnutí, na základě koncese a odborné způsobilosti. Je potřeba získat povolení od příslušného orgánu státní správy. Jedná se o činnosti, které kontroluj stát, neboť s sebou nesou zvýšená zdravotní nebo bezpečnostní rizika. Do této kategorie spadá prodej zbraní, provozování taxislužby, vše kolem tepelné energie nebo třeba činnost cestovních kanceláří.