Cestopisy Cestování po ČR Novinky Rady na cestu Tipy na výlet

Cestování vlakem – lze to levněji? 4

Když se řekne cestování, nemusí to znamenat nutně jen letadlo nebo cestu několik hodin autem. V poslední době se zlepšili železniční sítě, spousta nových vlaků, propojení s nejrůznějšími evropskými destinacemi a městy, takže se vlakem dá dostat takřka kamkoliv. Sama jezdím poměrně často do Německa a v loňském roce jsme si s partou troufli dokonce už i vlakem. Lze na cestě vlakem ušetřit? Co se vyplatí?

Včasná jízdenka je základ

Tyto jízdenky nabízejí asi největší portfolio slev, protože je můžete koupit kdekoliv. Čím dřív ji koupíte, tím levnější bude. Jen pro představu – Z Prahy do Mnichova jsem měla koupenou jízdenku tři měsíce. Cena byla 369,-, Tam a zpátky jsem tedy zaplatila 738,-. Dva týdny před odjezdem mi přesunuli přednášku, protože hlavní řečník byl nemocný a já musela jízdenku stornovat. Přednášku přesunuli o 5 dní a já už jsem takhle pozdě sehnala jízdenku za 501,-, což mi udělalo rozdíl 264,-

Tyto jízdenky se proto vyplatí kupovat hned, jejich počet je omezen, bývají rychle vyprodané. Máte-li In kartu, opět získáváte další slevy. Včasné jízdenky neplatí jen do Evropy, ale také s nimi můžete jezdit výhodně po republice.