Pohledem do kalendáře už doslova odpočítáváme dny a týdny, kdy zavřeme za svou dílnou, obchodem či kanceláří dveře, sbalíme kufry a vyrazíme s rodinou na letiště. Vysněná dovolená odletem začíná a s ní i chvíle plné radosti, pohody a nových zážitků. Aby byly jen ty nejlepší, je zbožným přáním nejen samotných turistů, ale i delegátů cestovních kanceláří a referentů pojišťoven.
Bohužel, krutá realita statistik ukazuje, že každý rok při trávení dovolené v zahraničí zemře několik desítek lidí. Převážně jsou příčinou zdravotní komplikace, jako infarkt nebo mrtvice, zhruba polovina všech exitusů ale náleží úrazům. Řešit první pomoc a zdravotní indispozice v cizí zemi, s jazykovou bariérou a neznalostí systému, je velmi náročné. Obvykle se neobejde bez odborné pomoci personálu, vysoce proškoleného na rizikové a vypjaté okamžiky.
Největší hrozbou není utonutí
Jednou z rizikových oblastí jsou bohužel volnočasové aktivity. Rekreační sporty na dovolené si přičítají nechtěné prvenství v příčinách škodních událostí, které je třeba neprodleně řešit. Překonaly dokonce riziko utonutí, které by se v přímořských letoviscích vlivem přecenění sil nebo vodních proudů nabízelo víc.
S cestovním pojištěním je možno získat ochranu při stovce sportovních aktivit, nevyjímaje cyklistiku, jachting, windsurfing, veslování nebo zorbing. Zvláštní důraz je ale kladen na pojištění pro rafting a kanoistiku v zahraničí, které patří do adrenalinových sekcí, stejně jako bunjee- jumping, potápění na 40 metrové hloubky nebo paragliding. Je pro ně nutné sjednat připojištění.
Investice, která se vyplatí
Cenová náročnost není nikterak závratná. Výše úhrady lze spočítat na on-line na webové kalkulačce. Pro oblast Evropy nepřekročí finanční náročnost řád několika stokorun pro jednotlivce. Počáteční investice se ale tisícinásobně zhodnotí v případě, že byste měli za případné ošetření platit cash.